Идва ли краят на часовете по пиене в “Борисовата”
Много тинейджъри обсъждат протеста на учителите по кръчмите
ЕЛЕОНОРА СИМЕОНОВАПреподавателите в системата на средното образование стачкуват вече повече от месец. През това време най-потърпевши се оказаха учениците. Екип на "Монитор" видя какво правят младежите в София по време на принудителната ваканция.
В Борисова градина започва да се пълни с тинейджъри още ранните следобедни часове. Там прекарват времето си предимно ученици, които са насядали по пейките с бири в ръка, някои и с по-твърд алкохол.
Репортер на "Монитор" видя група осмокласници от Немската гимназия в София, които бяха заложили на класическата комбинация мента със спрайт.
Петък следобед е, това е нещо съвсем нормално, каза 14-годишния Димитър и допълни, че тук са се събрали все музиканти и писатели, а момичетата са в специална паралелка и през седмицата ходели на училище, но в петък нямало какво друго да се прави.
В страни от тях се беше настанила и друга групичка, която обаче караше на бира.
На открито
Още се радваме на топлото, а и днес имахме само един час, споделя Марио. Той е дванадесетокласник в столичното 12 СОУ. В последните топли есенни дни Марио се наслаждаваше на времето с приятели и бира в ръка.
Като започнем училище, няма да е кой знае колко по-различно. Там правим същото - мотаем се, приказваме си, само че не на открито, ами в час, споделя ученикът.
Според децата, стачката на учителите е безсмислена, а искания процент увеличение е нереален. Младежите са на мнение, че по-високото възнаграждение няма да накара преподавателите да им обръщат повече внимание. Напоследък много ги вълнувала и темата около изборите, тъй като голяма част от абитуриентите тази година вече са навършили пълнолетие. Веселин от столичното 93 СОУ се заканва да гласува за Тити Папазов, защото го харесва.
Въпреки, че някои училища не стачкуват на 100%, това не пречи на възпитаниците им също да прекарват учебното време в градинките. Група ученици от 7 СОУ и Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн (ПГТМД) например, бяха предпочели да прекарат следобеда си на "Баба Яга". Според Деница и Нати, от столичната ПГТМД възможно решение на проблема с образованието е да се съкратят тези, които не си вършат работата.
Стачката е прекалена. Не може да не знаеш как да си вършиш работата и да искаш толкова много пари, сподели Нати. Европейски заплати, европейски матури, ама не получаваме европейско обучение, допълни раздранено тя.
Според момичетата почти няма разлика в това дали преподавателите им са млади или стари. Едните са уморени и не могат да разберат, че с викане и заплахи нищо не става, а другите знаят как да ти привлекат вниманието, но и ти дават да им се качиш на главата, споделя Яни.
Обратно на емоционалните момичета, единственото момче в компанията Кико, на 17 години от 7 СОУ, смята, че не може да влизаш в час с мисълта кое по напред да платиш - тока или парното. Според него учителите заслужават по-високи заплати и това би променило отношението им към учениците.
При тези думи, Нати веднага контрира:
"Трябва революция! Това обаче не означава да се вдигнем и масово да заминем за чужбина, както правят повечето ни връстници сега. Аз лично искам да се реализирам тук в България."
Според децата трябва да се гласува, но много от тях смятат да пуснат бюлетини, които после да се зачетат, като невалидни.
Кафенетата
Някои ученици избират заведенията, като начин за губене на време. Има няколко ключови места, където младежите редовно прекарваха многото неучебни дни напоследък. Това са предимно по-евтини кафенета и заведения, като бар "ПнП". Там срещнахме и няколко момичета, които също си говореха по темата за учителската стачка.
За да си заслужат заплатите, едно от решенията според мен е да им правят изненадващи проверки в часовете, споделя Милена от Националната професионална гимназия по полиграфия и фотография. Нейното училище не стачкува ефективно. Учителите при нас просто те задължават да седиш, а ако искаш да научиш нещо, няма как, защото някой все ще ти пречи, допълни ученичката. Според нейната приятелка Бистра от „Бастилията" (31 СУЧЕМ) обаче, образованието има нужда от много по-високи заплати. Тя е на мнение, че с поне 700 лева възнаграждение, повече хора ще кандидатстват педагогика.
Алтернативата
Докато едни пият бира в градинките, други ученици прекарват принудителната ваканция в уроци и работа. Това правят и 17-годишната Ася и Сиана, която е на 18 години. Те са абитуриентки и са на мнение, че учителите не заслужават по-високи заплати.
Сиана, ученичка от столичното 123 СОУ, казва, че е недоволна от образованието в България:
"В 12 клас стана така, че ми смениха преподавателя по английски език. Отивам аз един ден на училище и не мога да повярвам на ушите си -преподават азбуката!"
"Други учители дори не си правят труда да диктуват- просто ти казват отвори на страница 20 и препиши правилото." Учениците се надяват, че увеличението ще накара преподавателите им да не претупват уроците си и да правят часовете по-интересни". Това допълни приятелката й Ася.
Публикация във вестник "Монитор"